Łączenie rur bez lutowania w chłodnictwie i klimatyzacji - metoda Vulkan-Lokring
Uciążliwe lutowanie lub spawanie przy łączeniu rur jest niekomfortowe, a przy niektórych czynnikach nawet niebezpieczne. Każde lutowanie wiąże się z czasochłonną pracą. Dlatego warto zainteresować się idealnym rozwiązaniem dla serwisantów chłodnictwa i klimatyzacji – łączenie rurek metodą Vulkan Lokring – bez lutowania. Połączenia Vulkan Lokring są czyste, bezpieczne i szybkie.
W roku 1979 firma Vulkan Lokring rozpoczęła produkcję pierścieni pod nazwą Lokring. Łączeniem rur metodą Vulkan-Lokring bardzo szybko zainteresował się przemysł chłodniczy i w roku 1984 produkcja wyniosła 16 mln. sztuk. W Polsce zastosowano metodę Vulkan-Lokring w produkcji sprzętu chłodniczego po raz pierwszy w 1989 roku.
Pierścienie i złącza Lokring łączą w bardzo prosty sposób końce rur także z różnych materiałów. Montuje się je od ø 1,6 mm do ø35 mm. Zasada łączenia rur metodą VULKAN LOKRING polega na tym, że dwie łączone rury przesunięte teleskopowo (przy jednopierścieniowym montażu – stosowane przy produkcji) lub przesunięte do siebie (przy dwupierścieniowym montażu – stosowane przy serwisie), zostają następnie zaciśnięte przez pierścień LOKRING. W ten sposób powstaje silne, nierozłączne i zarazem elastyczne uszczelnienie metal/metal.
Metoda ta jest korzystna dlatego, że eliminuje ujemne skutki lutowania lub spawania. Pozwala także na łączenie w sposób bardzo prosty rur aluminiowych i miedzianych.
Łączenie rur złączami i pierścieniami Vulkan-Lokring, wykluczające lutowanie lub spawanie, jest metodą całkowicie bezpieczną, co jest szczególnie ważne przy zastosowaniu jej w produkcji i usługach naprawczych sprzętu chłodniczego napełnianego izobutanem (R600a).
Korzyści techniki LOKRING w usługach naprawczych:
- Około 40% zaoszczędzenie czasu.
- Czysta, efektywna i niezawodna.
- Montaż w godzinach handlu i ruchu ludności, u klienta.
- Montaż w sytuacjach niebezpieczeństwa pożarowego.
- Poręczne narzędzia montażowe bez podłączenia energii (można zastosować w każdym miejscu).
- Bez azotu jako gazu ochronnego.
- Bez żadnych usterek jakościowych zależnych od lutowania.
- Montaż bez wyposażenia do lutowania i specjalnej wiedzy.
- Bezproblemowe łączenie rur z różnych materiałów i średnic.
- Trwałe, hermetycznie szczelne połączenie metal-metal.
- Bezproblemowe łączenia rur wykonanych z różnych materiałów.
- Bez specjalnego przygotowania rur.
- Łatwy, czysty i szybki montaż.
- Dopuszczalna wysoka tolerancja montażowa.
- Ekologiczny i bezpieczny system łączeniowy.
Zakresy zastosowania
Do zakresów zastosowania metody LOKRING zaliczają się wszystkie przewody do czynników chłodniczych w obszarze instalacji, serwisu i pierwszego wyposażenia przy:
- urządzenia klimatyzacyjne (SPLIT, MULTI-SPLIT, VRF, HVAC)
- przemysłowe chłodzenie
- pompy cieplne
- solartermia
- geotermia
- chłodnictwo domowe.
Ciśnienie i temperatura
Połączenia Lokringa zaprojektowane są na ciśnienie robocze 50 bar przy 5-krotnym zabezpieczeniem i dla zakresu temperaturowego od -50o do +150oC.
Rodzaje stosowanych materiałów
Połączenia rurowe LOKRING wykonane są z aluminium i mosiądzu. Rodzaj materiału połączeń Lokring zależny jest od materiału, z jakiego wykonane są łączone ze sobą rury. Zależność tę przedstawia grafika:
Jednopierścieniowe połączenie rurowe (używane na liniach produkcyjnych)
Jednopierścieniowe połączenie (stosowane najczęściej przy produkcji) jest najprostsze i najekonomiczniejsze. Składa się z rury wewnętrznej i zewnętrznej roztłoczonej, lub o większej średnicy i jednego pierścienia LOKRING. Metoda jednopierścieniowa stosowana jest przy użyciu agregatu hydraulicznego, gdzie wykonuje się operacje łączenia jednym pierścieniem. Czas technologiczny montażu wynosi do około 10 sekund.
W produkcji małych serii lub pracach prototypowych można także stosować metodę łączenia jednopierścieniowego, używając do tego celu specjalnych ręcznych szczypiec do roztłaczania (jeśli jest taka potrzeba) i montażu.
Podyktowane to jest względami ekonomicznymi. Szczegółowe opisy, dane dotyczące jednopierścieniowego łączenia rur, znajdują się w informatorze poświęconym jednopierścieniowemu łączeniu rur.
Dwupierścieniowe połączenie rurowe (używane w serwisie chłodnictwa i klimatyzacji)
Do pobrania katalog Vulkan Lokring w formacie .pdf (3.3MB) |